Producenci

Dlaczego włosy się elektryzują? Odkrywamy tajemnicę niesfornych kosmyków

Starannie wystylizowana fryzura, jeszcze tylko okrycie głowy i imprezę uważasz za rozpoczętą. Zadowolona wkraczasz do klubu, zdejmujesz czapkę i... włosy sterczą na wszystkie strony! Znasz ten problem? Cóż, prawdopodobnie nie Ty jedna. Suche, łamliwe kosmyki, które się elektryzują, to powszechny kłopot zwłaszcza w okresie zimowym. Jaka jest tego przyczyna i co możesz zrobić, by temu zapobiec? Sprawdzamy, dlaczego włosy się elektryzują!

Nastroszona fryzura, czyli dlaczego włosy się elektryzują

Odpowiedź na pytanie, dlaczego włosy się elektryzują głównie zimą, nie jest trudna. W chłodne zimowe dni nosimy czapkę. Drobinki z włókien tejże czapki wnikają w głąb naszych włosów. Co z tego wynika? Otóż to, że cząsteczki są naładowane dodatnio, tak samo, jak włos. Ładunki, które są jednakowe, zawsze się odpychają. Stąd więc geneza napuszonej i naelektryzowanej fryzury. Czy dzieje się tak w każdym przypadku? Niekoniecznie. Podatność na takie zachowanie mają szczególnie włosy zniszczone i przesuszone. Podobna reakcja pojawi się w suchych i przegrzanych pomieszczeniach lub miejscach bardzo zanieczyszczonych.

Dlaczego włosy się elektryzują? Czy coś robię źle?

Twoje codzienne rytuały — pielęgnacja i sposób traktowania mają ogromny wpływ na kondycję włosów. By wyeliminować problem, należy przykładać dużą wagę do odpowiedniego nawilżenia kosmyków. Być może zbyt często działasz na nie wysoką temperaturą, używając suszarki, prostownicy czy lokówki. Kluczowe jest również mycie — należy unikać oblewania gorącą wodą. Jeśli unikasz przegrzania, dlaczego włosy się elektryzują? Może to mieć związek np. z trzymaniem mokrych włosów w tzw. turbanie. Po umyciu głowy nie ściskaj ich ręcznikiem. Szczególnie negatywnie wpływa energiczne pocieranie, by szybciej osuszyć kosmyki. Takie zachowanie jeszcze bardziej wzmaga elektryzowanie i puszenie.

Sposoby na elektryzujące się włosy

Jak zapobiec efektowi nastroszonej czupryny? Przede wszystkim, zadbaj o właściwe nawilżenie włosów. Korzystaj z masek — idealne będą wersje z keratyną lub płynnym złotem. Być może warto zastanowić się nad zakupem nawilżacza powietrza. Zaopatrz się też w odpowiedni szampon, dostosowany do swoich włosów. Pomocne będą również dedykowane ampułki i serum. Do suszenia poleca się używać suszarek z chłodnym nawiewem i funkcją jonizacji. Łuski włosa będą się zamykać, a nawilżenie zostanie zachowane. Do czesania najlepsze okażą się szczotki z naturalnego włosia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl